Taburcu Olmadan Yapılması Gerekenler

Hastaneden çıkmadan önce yapılması gereken çok şey var. Öncelikle şartlar, bakımın bir hastabakıcı tarafından üstlenilmesini gerektiriyorsa araştırmaya hemen başlamalısınız. Tüm tanıdıklarınızı durumdan haberdar edin. En iyi hastabakıcı referanslı olandır. Hastabakıcıyı bulamasanız bile hiç olmazsa tanıdıklarınıza hizmet vermiş bir aracı kurum bulmaya çalışın.

Empty wheelchair pushed by nurse's hands

Empty wheelchair pushed by nurse’s hands

HASTABAKICI SEÇİMİ

Hastabakıcıdan ne beklediğiniz konusunda net olmalısınız. Hastanızın durumu konusunda bilgi verirken açık olun. Kendisi beslenemeyen, konuşamayan bir hastanın bakımı diğerlerine göre daha zordur ve daha çok dikkat gerektirir. Hastabakıcınızın temel işi sadece hastanın bakımı olmalıdır. Bakımın kolay olduğu veya evde yaşayanlarca sorumluluğun paylaşıldığı durumlarda, beklentileriniz farklılaşabilir. Bu durumu en baştan belirlemeniz doğru kişiyi bulmanızı hızlandırır.

Bizim durumumuzda hastabakıcıdan tüm beklentimiz sadece annemle ilgilenmesiydi. Ama gelen hastabakıcılar ev işi yapmaya daha meyilliydiler. Sadece hasta ile ilgilenecek birini bulmakta oldukça zorlandık.

ALINMASI GEREKENLER

Annemin doktoru, taburcu olmadan önce hasta yatağını temin etmemiz konusunda ısrarlıydı. Haklıymış. Hasta Yatağı Seçimi  ve sonra eve teslimi zaman alabiliyor. İlk bakışta rakamlar size yüksek gelebilir ama hastanın iyi bakılması için iyi bir yatak şart. Alışveriş listenize yatak yarası oluşumunu engelleyen havalı yatak, yatan hastaya özel çarşaf, alez, yastık kılıfı, pozisyonlamaya yardımcı küçük yastıkları ekleyin. Biz seçtiğimiz yatağa uygun, hastane tipi servis masası da aldık.

Eğer hastanız yutma güçlüğü çekiyorsa güçlü bir rondo, tel süzgeç, katı meyve sıkacağına da ihtiyaç duyacaksınız.

Buraya kadar saydıklarımın dışında bir de her zaman ihtiyaç duyacağınız sarf malzemeleri var. Hasta bezi, yatak koruyucu, ıslak mendil, cilt koruyucu krem, önlük, eldiven, ağız bakım seti. Yutma güçlüğü varsa beslenme şırıngası ve hap ezici.

oda

ODA SEÇİMİ VE DÜZENİ

Ferah, aydınlık, dış dünyayla iletişiminin kesilmeyeceği bir oda veya salonun bir köşesi… Seçim yaparken en önemli unsur bakımı yapacak kişinin hareket kabiliyetine izin verecek kadar geniş olması. Tekerlekli sandalye kullanılacaksa kapının genişliğine ve zeminin uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Hastanız tüm gününü bu odada geçirecek. Yataktan görülen bir ağaç, gökyüzü, koşturan çocuklar veya bir kuş kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Yatağın yakınında, bakımda kullanılan sarf malzemelerini koyabileceğiniz bir dolap olmalı. Eğer seyretmekten hoşlanıyorsa rahat görebileceği mesafede bir televizyon mutlaka olsun.

Hasta, tek başına bir hastabakıcı ile yaşayacaksa kontrol amaçlı odasına bir kamera koyabilirsiniz. Bu kararı en başta vermenizde fayda var. Gelen hastabakıcı kameranın varlığını önceden bilir ve kabul etmiş olur.

Beğenerek ve paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: