Yatalak Hasta İçin Evde Konforlu Bir Ortam Yaratmak

Yoğun bakım önündeki tedirgin bekleyiş, hastane odasında geçen sıkıntılı günler bitti. Nihayet eve dönüldü. Ama sorumluluklar arttı. Kaosu önlemek için programlı olma zamanı. Öncelikle hastanın varsa sigortasının kapsamını ve haklarını öğrenin.

ambulans

Hastanız ilerde tahlillere ihtiyaç duyacak. Yumurta kapıya dayanmadan, sağlık kabini gibi gerektiğinde kan alacak, iğne yapacak, sonda değiştirecek bir kurum yakınlarda var mı araştırın. Telefonunu ve adresini kolay ulaşabilecek bir yere kaydedin.

Hasta için günlük bir program oluşturun. Rutin, bebek bakımında olduğu gibi hasta bakımında da en büyük yardımcınızdır. Beslenme düzenini, ilaç saatlerini, günlük egzersizlerini, gerekiyorsa tansiyon, şeker ölçümlerini kaydettiğiniz bir defteriniz olsun. Bu defter sayesinde hem günlük yapılması gereken hiçbir şeyi unutmuyorsunuz hem de hastanızın gelişimini takip etmeniz kolaylaşıyor.

ECZANE

İlaç Çizelgesi

Kendinize iyi bir eczane seçin. İlaç programınızı hazırlatın. Maalesef çoğu eczanede ilaçların üzerine aç/tok yazıp birkaç çizgi çekmekten başka bir şey yapmıyorlar. Muhtemelen sizin hastanızın alması gereken çok sayıda ilaç var. İlaçların, veriliş amaçlarına uygun ve birbirleriyle olumsuz reaksiyona girmeyecek şekilde düzenlenmesi gerek.

Tıbbi rapor, reçete, fatura gibi resmi evrakları bir dosyada toplayın. Mümkünse tıbbi işlerin takibini bir kişi üstlensin. Doktorlarla ve diğer sağlık personelleriyle, birden fazla kişi görüşme yaptığında iletişim kopuklukları, önemli detaylarda atlama yaşanabilir.

yoğurt

Beslenme Düzeni

Anneme, doktoru mama ve glutamine yazmıştı. Aynen babamda yaşadığımız gibi bünyesi bunları kabul etmedi. Bu nedenle evde yaptığımız yemekler, ev yoğurdu, kemik suyu ve meyve ile besleniyor. Mama devlet tarafından karşılandığı, içeriği daha zengin olduğu ve zamandan kazandırdığı için avantajlı. Biz defalarca, farklı dozlar ve sıklıklarla denedik ama sonuç olumsuz oldu.

Ağustos 2017’de bir ay için verilen mama ve glutaminin piyasa değeri 5000 TL’ye yakındı. Biz bunun ancak onda birini kullandık. Geri kalanını ihtiyaç duyanlar olabilir diye hastaneye verdik. Keşke sağlık sistemimiz bu israfa bir çözüm bulsa. Daha az miktar mama ve besin takviyesi, hastanın bünyesinin kabul edip etmeyeceğini anlamak ve uygun miktarı belirlemek için deneme amaçlı reçetelense.

Yardım İsteyin

İlk günler, özellikle hastanıza bir hastabakıcı bakacaksa düzen oturana kadar biraz sabra ihtiyacınız olacak. Durum hasta, hasta yakını, hasta bakıcı, herkes için zor. Ama unutmayın ki en zor durumda olan hastanız. Onun şu an şefkate ve morale ihtiyacı var. İlaç saati kayabilir, bakımı istediğiniz gibi sorunsuz gitmeyebilir, hasta bakıcının eli ayağına dolanabilir, yedek son çarşaf daha yatağa serer sermez kirlenebilir, mevcut kıyafetlerin hiçbirini kullanamayacağınızı anlayabilirsiniz hatta hastabakıcınız çekip gidebilir ya da siz gitmesini isteyebilirsiniz. Ama siz sakin olmak zorundasınız!

Akrabalarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın yardım tekliflerini geri çevirmeyin. Hatta gerekirse siz yardım isteyin. Sizin kendinize, muhtemelen başkalarına karşı da sorumluluklarınız var. Bakıma muhtaç hastanızın tüm sorumluluğunu üstlenmeye kalkışırsanız ruhen ve fiziken bu yükü uzun süre taşıyamazsınız. Sabrınız azaldığı için hastanıza karşı öfke duymaya başlayabilirsiniz. Hastanızın iyiliği için sorumluluğu paylaşın.

Beğenerek ve paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

No Responses

  1. Pingback: Hasta Yatağı Seçimi – Şifabulsun 7 Mayıs 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: