Baş Ağrısına İyi Gelen 10 Besin

İster hormonlar ister stres sebep olsun baş ağrısını besinler yoluyla azaltmak mümkün.

1 Fırınlanmış Patates

fırınlanmış patates

Pek bilinmese de baş ağrınızın sebebi vücudunuzun susuz kalması olabilir. Aman dikkat! Dilinizin damağınızın kurumasına müsaade etmeyin. Vücudunuz ne zaman suya ihtiyaç duysa yanında potasyum gibi elementlere de gereksinimi olur. Potasyum denince aklımıza ilk olarak muz gelir. Oysa kabuğuyla fırınlanmış bütün bir patates, muzun üç katı magnezyum içerir. Üstelik   %75 su içeriğiyle susuzluğa da birebirdir.

2 Salatalık

cucumber salad

İçerdiği %97 su ile listemizin başlarında yer alıyor. Yüksek oranda C vitamini, potasyum ve magnezyum barındırır. Beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Baş ağrısını giderebilir. Yeşilliklerle  hazırladığınız domatesli, kırmızı soğanlı bir  salataya ekleyebileceğiniz gibi doğrudan katır kutur da yiyebilirsiniz. Bir kilosu 150 kalori diye sakın abartmayın. Fazla tüketimi saç dökülmesine ve gastrit sorunu olan kişilerde ağrıya sebep olabilir.

3 Kiraz

kiraz1

Genel olarak günün belli bir saatinde veya yoğun bilgisayar kullanımı gibi belirgin bir faaliyetten sonra baş ağrınız başlıyor olabilir. Aralarda kiraz atıştırarak ağrının başlamasını engelleyebilirsiniz. İçerisinde bulunan maddeler, kandaki baş ağrısına yol açan nitrit oksidi baskılar. Kirazın glisemik indeksi diğer meyvelere göre düşüktür. Kan şekerinizde oynaklığa sebep olmaz. Bu sebeple şeker hastaları bu meyveyi daha rahat tüketir. Araştırmalar, mevsiminde günde 280 gr yenen kirazın, sadece migrenin değil kalp hastalıklarının, tip 2 diyabetinin, kanserin ve alzheimerın gelişimini önlediğini göstermektedir.

4 Acı Biber

pul biber

Özellikle kırmızı pul biber içerdiği E vitamini ile kan dolaşımını rahatlatır. Eğer sinüsleriniz tıkanmışsa yemeklerinize ekleyeceğiniz acı baharatlar sayesinde solunum yolunuz açılır. Artan oksijenle beraber baş ağrınız azalır. Hızlıca hazırlayacağınız baharatlı bir omlet baş ağrınızı dindirmenize yardımcı olabilir.

5 Kabak Çekirdeği

pumpkin seed

Kabak çekirdeği önemli bir magnezyum kaynağı olarak baş ağrısına sebep olan kan damarlarının gevşemesini sağlamakla kalmaz vücudumuzda 300 beyin ve kas fonksiyonunun gerçekleşmesine katkıda bulunur. Sadece yarım fincan tuzsuz, işlenmemiş kabak çekirdeği neredeyse günlük magnezyum ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ani sıcak basmalarına karşı etkilidir. Beynin seratonin üretmesine katkıda bulunan triptofan içerir ve ruh halinizi olumlu yönde etkiler.

6 Badem

badem

Baş ağrısına sebep olan stresin ve yüksek tansiyonun kaynağı sadece dışsal faktörler değil. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu bazı elementlerden yoksun kalması da migrene zemin hazırlar.

Badem sadece baş ağrısını azaltmakla kalmaz. Magnezyum, E vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Her gün düzenli olarak yiyeceğiniz 8-10 adet çiğ badem kalbinizi, beyninizi, kemiklerinizi korur. Kolestrol seviyenizi dengeleyerek birçok hastalığa kapıyı kapatmanıza yardımcı olur. Üstelik taşıması kolaydır. Çantanızda her gün tüketmek üzere bulundurabilirsiniz. Kilo vermeye yardımcı olduğu için çoğu zayıflama diyetine ara öğün olarak konulduğunu da unutmamak lazım.

7 Yulaf Ezmesi ve Kahverengi Pirinç

Kahverengi Pirinç

Kan şekerinizdeki oynamalar baş ağrısına sebep olur. Glukoz kan şekerindeki oynamaların ana sebebidir. Fazla kilolardan kurtulmak için karbonhidratı tamamen keserseniz kan şekerinizde ani düşüşlere yol açarsınız. Bu da düzenli olarak baş ağrısı çekmenize sebep olur.  Bunun için karbonhidrat ihtiyacınızı beyaz un türevlerinden yerine tam tahıllılardan almak gerekir. Kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi, pişirme sırasında çok su çektikleri için tam tahıllar içinde ilk seçileceklerden.

8 Bir Fincan Kahve veya Çay

türk kahvesi

Fazla kafein tüketimini alışkanlık haline getirirseniz baş ağrısı kaçınılmaz olabilir. Ama ölçülü içilen kahve başka bir sebepten başlayan ağrıya kasları gevşetmek yoluyla çare olabilir. Günde 1 fincan içilen türk kahvesini suçlamaya kimsenin gücü yetmez:) Ama kahve zincirlerinden aldığınız 600 ml’lik filtre kahve için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Uzun lafın kısası hiç kafein tüketmediğiniz bir gün baş ağrısının başladığını fark ettiğinizde içeceğiniz bir fincan kahve veya bir bardak çay kurtarıcınız olabilir.

9 Susam

susam

Bol miktarda E vitamini içerir. Yüksek oranda barındırdığı magnezyum ile migreni tetikleyen kan damarlarındaki spazmları engeller. Stres, yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanan baş ağrısı çekenler susamlı granolalar ya da susamlı barlar bulundurabilir. Yulaf ezmenize veya çorbalarınıza ekleyerek kullanmanız da mümkün.

9 Karpuz

karpuz

Yazın baş tacı olan karpuz içerdiği su oranı ile baş ağrısını dindirmede etkilidir.  A, C ve B16 vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum, lif kaynağıdır. İçerdiği şeker oranıyla aşırı tüketilmemesi gerekir. Başka bir meyve yememek kaydıyla bir günde en fazla dört dilim yiyebilirsiniz.

10 Mevsim Yeşillikleri

green-salad-with-mango-87358-1

Ispanak, roka, semizotu, nane, marul, maydanoz… İçerdikleri su ve zengin besin değeriyle mevsim yeşilliklerini her gün tüketmek gerekiyor. Baş ağrısı çektiğiniz zaman yeşil salatalarınıza listemizde yer alan salatalık, acı biber ve susamı ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir Baş Ağrısını Arttıran 6 Besin

Yazı için Eat This, Not That ve Womansday sitelerinden faydalandım.

Modern insan rekabet ettiği için değil paylaşmayı bildiği için bugüne kadar yeryüzünde hayatta kalmayı başardı. Beğen ve paylaş.

One Response

  1. Zeynep 26 Mayıs 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: