7 Adımda Beyin Sağlığı

15 dakikadan fazla odaklanamıyor musunuz? Eskisi kadar kıvrak düşünemediğinizden şüphelendiğiniz hatta beyninizi sisli gibi hissettiğiniz oluyor mu? Cevabınız evetse beyin sağlığınız için çaba harcamanızın zamanı gelmiş demektir.

beyin sağlığı

Beyin sağlığı diğer organların sağlığından daha öncelikli. Sağlıksız bir beyin vücudunuzdan almanız gereken uyarı sinyallerini almanızı geciktirebilir hatta engelleyebilir. Karar mekanizmanızı olumsuz yönde etkiler. Oysa iyi işleyen bir beyniniz varsa vücudunuzdan gelen uyarıları hemen fark eder ve yapılması gereken ne varsa yaparsınız.

Özellikle yaş aldıkça vücudun düzenli takibi önem kazanır. Beyniniz ne kadar sağlıklıysa diğer organlarınızın sağlığı için de en önemli rehberiniz olur.  Kaç yaşında olursanız olun iyi işleyen bir beyin daha fazla fırsat yaratır ve hayatı daha iyi hale getirir.

Çoğumuz enerjimizi ve bedenlerimizi nasıl yöneteceğimizi bilemeyiz. Enerjimizi ve ruh halimizi yönetmek için şeker, kafein, ilaç ve alkol gibi şeylerden medet umarız. Oysa beynimiz vücudumuza aldığımız her şeyden doğrudan etkilenir. Daha sağlıklı daha keskin bir beyin istiyorsak vücudumuza girenlere dikkat ederek işe başlamalıyız. Beyin esnektir ve doğru koşullar sağlandığında iyileşir ve gelişir.

Şeker ve rafine edilmiş karbonhidrat, doğru besin maddelerinin yetersiz alımı ve yapay tatlandırıcılar, yetersiz uyku, asosyallik, stres, egzersiz eksikliği, alkol ve aşırı ilaç kullanımı beyne zarar verir.

Tamamen enerji dolu hissetmek, beyin sağlığını korumak için yediklerimiz ve yaşam tarzımız üzerinde değişiklikler yapmak zorundayız.

7 Adımda Daha İyi Bir Beyin

  1. Doğal gıdalarla beslenin. Organik, taze, yerel ve işlenmemiş gıda yiyin. Bir etiketi veya barkodu varsa işlenmiş bir gıda olma ihtimali çok yüksektir. Ninelerimizin tanımadığı gıdalardan şüphelenin.İşlenmiş gıdalar çoğunlukla marketlerin orta koridorlarında bulunur, bu yüzden bu koridorlardan kaçının!
  2. Çok renkli meyve ve sebze yiyin. Koyu kırmızılar, sarılar, turuncular, yeşiller ve maviler, bu gıdaların güçlü anti-enflamatuar, detoksifiye edici antioksidanlar ve enerji artırıcı beyin-beyin molekülleri içerdiği anlamına gelir. Yaban mersini ve lahana, pazı, ıspanak, su teresi ve roka gibi koyu yapraklı yeşillikler gibi renkli bitkilerin tadını çıkarın.
  3. Tam tahıllı karbonhidratlara yönelin. Az miktarda fasulye, glütensiz tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar dahil olmak üzere tüm bitki besinleri bol miktarda lif içerir. Bu lifler yoluyla toksinler vücudumuzdan atılır ve bağırsak bakterilerimiz korunur. Sağlıklı bağırsak sağlıklı beyin demektir!
  4. Beynin %60’ı yağ, omega-3 ve kolestrolden oluşur. Bol miktarda sağlıklı yağ tüketin. Tek tip yağ kullanmak yerine çeşitlendirin. Balıkta bulunan Omega-3, makul miktarlarda tereyağı, zeytinyağı gibi çeşitli yağları beslenmemize katalım.
  5. Kas inşa etmek için öğün başına yaklaşık 30 gram proteine ​​ihtiyacımız var. Kas kaybettiğinizde, daha hızlı yaşlanırız ve beynimiz büyük zarar görür. Her öğünde protein yiyin. Yumurta özellikle kahvaltı için iyi bir protein kaynağıdır.
  6. Beyninizi zehirlemeyi bırakın. Şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, trans yağlar, gıda katkıları ve koruyucuları zararlıdır, biyokimyamızı bozar. Her tür paketli gıda, şekerleme, bisküvi, gazlı içecek… Yemeyin.
  7. Yüksek kaliteli multivitamin, magnezyum, D3 vitamini, omega-3 yağ asitleri, probiyotikler, folik asit, B6 ve B12, beyninizin en iyi şekilde çalışması için gereklidir.

Bu 7 adıma rağmen olumlu gelişme hissetmiyorsanız cıva gibi toksisitesi sorun yaratacak konuları doktorunuzla paylaşın. Bağırsak sorunları, gizli gıda alerjileri de beyninizin işleyişini olumsuz etkiliyor olabilir.

Bu yazıda Cleveland  Kliniği Fonksiyonel Tıp Direktörü Mark Hyman’ın paylaşımlarından yararlanılmıştır.

Beğenerek ve paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

No Responses

  1. Pingback: Sonbaharda Ne Yemeli – Şifabulsun 10 Ekim 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: