Avm’den Dönüştürülmüş Hastane

İstanbul, Bahçelievler’de Avm olarak tasarlanmış bir bina şu an özel bir hastane olarak hizmet veriyor. İçeri girdiğinizde önce yabancı bir kahve zinciri ile karşılaşıyorsunuz. Yürüyen merdivenle yukarı çıktığınızda bir restoran görüyorsunuz. Doktor odaları, mağaza olarak planlanmış bölümlerde yer alıyor. Traji komik bir durum. Bu hastane, özel hastanelerin ne hale geldiğini o kadar iyi temsil ediyor ki inanılır gibi değil. Zaten artık siz bir hasta değil müşterisiniz onlar için.

Avm’den dönüşmüş bu hastanede gittiğim doktor, hastalıktan yeni kalkmıştı. Klima iyi çalışmadığı için ortam sıcaklığının çok yüksek olduğunu, bu yüzden hasta olduğunu söyledi. Bir hastanede havalandırma sistemi en kritik şeylerden biri olmalı diye düşünüyor insan. Yüzlerce hasta içeriye giriyor, ameliyatlar yapılıyor…

Hastaneler uzmanlık gerektiren komplike binalar. İnsan psikolojisi, renk ve malzeme bilgisi gerekiyor. Yatayda ve düşeyde ciddi bir matematik kurguyla bölümler yerleştiriliyor. Hastaneleri diğer bütün yapılardan ayıran, medikal planlamanın en önemli unsurlarından biri steril ve steril olmayan alanların doğru konumlandırılması.

Merak ediyorum bu Avm’den dönüştürülmüş hastanede ameliyathaneler nerede? Herhalde mal depoları dönüştürülmüştür diye düşünüyorum. Vahşi kapitalizmin, sağlık sektörünü getirdiği bu noktaya her birimizin isyan etmesi gerektiği kanaatindeyim.

Hastanelerde Mimari ve Teknik Tasarım

Hastane Yapıları; Uzmanlık Gerektiren Komplike Binalar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: