Zor Bir Yaz Bizi Bekliyor Olabilir

Bugün, enflasyon rakamları açıklandı. Yaş sebze ve meyve aylık fiyat artışı neredeyse yüzde 30. Ne yazık ki önümüzde zorlu bir dönem görünüyor. Antalya, Mersin, Hatay… Seralar, tarlalar hortum, sel sebebiyle tarumar oldu. Üstelik daha Şubat ve Mart’ı atlatmadık. Diğer yandan da yurtdışından gelen domates, çilek, patates, elma tohumlarının sorunlu olduğu; sağlıklı mahsul vermeyeceği konuşuluyor.

Maş, karaciğer yağlanmasını önler; tok tutarak zayıflatır.

Bu yaz, sebze ve meyve üretiminin çok sınırlı olacağı hatta neredeyse kıtlık yaşanabileceği endişesi taşıyorum. Mutfağımda bulunan kuru gıda ve kuruyemiş miktarını arttırmaya karar verdim. Instagramda takip ettiğim doğal üretim yapan hesaplardan ve memleketim Gaziantep’den sipariş verdim. Bu vesileyle daha önce hiç pişirmediğim kuru börülce, maş gibi gıdaları da beslenmemize eklemeyi planlıyorum. Ayrıca, Anadolu’dan bulduğum atalık sebze tohumlarını bahçeme ekeceğim. Böylece en azından ne yediğimizi biliriz.

Bolu’nun bir köyünde bulduğum Siyez bulgurundan, geçen hafta 20 kg aldım. Bir kısmını sinir ucu iltihabı teşhisi konmuş bir tanıdığıma verdim. Siyez bulguru özellikle Siyez unu, geçmişte pehlivanlara yedirilirmiş. Kas güçlendirme konusunda mucizevi bir besin olduğu söyleniyor. Sevgili Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli’ye, bulduğum Siyez bulgurundan götürdüm. Birbirine benzemeyen her bir bulgur tanesinin ayrı ayrı organlara şifa olduğunu söyledi.

Şifabulsun’da yazdıkça aslında doğalımızdan nasıl uzaklaştırıldığımızı daha iyi anlamaya başladım. Bana, ne mutfağımız ne sosyal yaşamımız ne de çalışma biçimimiz insan doğasına uygun geliyor. Elden ayaktan düşmeden, uzun yaşamayı başaranlara baktığınızda telaşsız yaşayan, az ama doğal beslenen, kendi işini kendi yapan, sosyal insanlar olduklarını görüyorsunuz. Aslında çözüm özümüzde. Atalarımızın mirasını yeniden sahiplendiğimiz zaman, hepimizin daha sağlıklı ve mutlu olacağını düşünüyorum.

Beğenerek ve paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d