Daha Enerjik Yaşamak İçin Öneriler

Çözüm odaklı, karamsarlığa prim vermeyecek bir doğam var. Son dönemde insanlar, haberler o kadar olumsuz bir ortam yarattı ki etkilenmemek için çareyi biraz içime kapanmakta buldum. Kendime dönme sürecinde, bol bol okudum ve hayatıma yeni alışkanlıklar kattım. Bu süreç, enerjimi ve mutluluğumu beklediğimin çok ötesinde arttırdı.

Gelin siz de bu bahara, Genleriniz Kaderiniz Değildir kitabından hayatıma eklediğim alışkanlıklarla başlayın.

 • 22.30 civarı yatağa gidip yedi, sekiz saat derin ve huzurlu uyuyalım.
 • Sindirim sistemimiz için bir önceki yazımda paylaştığım önerilere dikkat edelim.
 • Her sabah dil üzerinde biriken toksik plakayı bir kaşık veya dil sıyırıcı ile temizleyelim.
 • Sabah kalktığımızda ilk olarak bir bardak ılık, limonlu su içelim.
 • Gün boyunca dik oturmaya çalışalım.
 • Hergün en az 20 dakika yürümeyi hedefleyelim.
 • Ağzımız kapalı olduğu her an dilimiz, ön iki dişimizin arkasında bulunan ateş noktamızın (fire point) üzerinde dursun.
 • Basit diyafram nefesi ile stresimizi kontrol altında tutalım.

Not: Mavi yazılara tıklayarak ilgili konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Dil Üstünü Sıyırmanın Faydaları

 • Dilimizin üzeri tüm sindirim organlarıyla bağlantılıdır. Sıyırma işlemiyle tüm sindirim organları adeta masaj etkisiyle uyarılmış olur. Böylece dışkı tahliye işlemi kolaylaşır.
 • Dilin üzerinde tat alma reseptörleri vardır. Dilin temizlenmesiyle bu reseptörler tat alma, doyma ve yemekten tatmin olma konusunda çok daha hızlı çalışırlar. Bunun sonucunda da bizler çok daha kısa sürede, çok daha az besin yiyerek doyma hissine ulaşırız.
 • Dil temiz olunca ağızda bakteri oluşma ihtimali azalır. Böylece ağız güzel kokar. Özellikle oruç tutarken dilin sıyırılması ferah ve hafif hissetmemize yardımcı olur.
 • Dil ve diş temizliği ile özellikle üst solunum yolu hastalıklarının önüne geçilebilir.
Güne ferah ferah başlamak için

Dilimizi Nasıl Sıyıracağız

 • Dilimizi dışarı çıkarıp aparatı arkadan öne doğru nazikçe sıyıracağız.
 • Her seferde aldığımız tabakayı durulayıp işlemi yedi, sekiz kez tekrarlayacağız.
 • Eğer eczanede dil toksin sıyırıcı bulamazsak çelik bir çorba veya tatlı kaşığını da kullanabiliriz. Kaşığı ters bir şekilde tutarak zedelemen dilimizi temizlemek mümkün.
 • İlk başlarda mideniz zorlanabilir. Bu durumda her gün alıştıra alıştıra, önce dilin ön veya orta tarafından daha az sayıda tekrarla dilinizi sıyırabilirsiniz. Lütfen hemen pes etmeyin. Ben her sabah dil temizlemeye çok alıştım. Bazen unuttuğum oluyor işte o zaman yararını kesinlikle daha iyi anlıyorum.

Ilık Limonlu Suyun Faydaları

Ağzımı temizledikten sonra güne içine yarım limon sıkarak hazırladığım ılık su ile başlayınca bedenimin enerji ile dolduğunu, ferahlayarak dengeye kavuştuğunu hissediyorum. Eğer mideniz ekşiyorsa limon suyunu azaltabilirsiniz veya hiç olmadı suyun içine limon dilimleri atıp beş dakika beklettikten sonra içebilirsiniz.

Kilo vermek veya belli bir kiloda kalmayı hedefliyorsanız limonlu suya 1 tatlı kaşığı doğal bal eklenebilir. Ayurvedik bilgilere göre balla ilgili dikkat edilecek en önemli unsur balın hiçbir şekilde ısıtılmaması, kaynar durumdaki bir sıvıyla karıştırılmaması ve pişirilmemesi gerektiğidir. Balı mutlaka, karıştıracağınız içeceğin ılımasını bekledikten sonra ekleyin.

Limon, önemli bir detoks aracıdır. Sabah içtiğimiz limonlu su, sindirim sistemi organlarımızı ve böbreklerimizi adeta gıcır gıcır temizler ve dışkı tahliyesini hızlandırır.

Limon suyu veya limon dilimleri eklenen bir bardak su ile şifalanın

Ne yazık ki bizlerin güne çay ile başlamak gibi bir alışkanlığımız var. Bağımlılık yaratan bu içecek sadece böbreklerdeki enerjiyi çekmekle kalmaz böbreküstü bezlerinin aşırı adrenalin salgılamasına sebep olur ve çoğunlukla kabızlığa yol açar.

Limonlu suyumuzu içtikten sonra hemen beslenmemek, bir saate yakın beklemek bu mucizevi sudan daha çok faydalanmamıza yardımcı olacaktır.

Dik Oturmazsak Neler Olabilir

 • Boyun omur kaymaları, alerjiler, işitme kaybı, görme sorunları, egzama, boğaz ve tiroid rahatsızlıkları,
 • Göğüs omur kaymaları, astım, sırt ağrıları, safrakesesi rahatsızlıkları, karaciğer sorunları, mide ve onikibağırsak ülserleri, böbrek ve deri rahatsızlıkları,
 • Bel omur kaymaları, basur, mesane problemleri, düzensiz adet görme, adet sancısı, iktidarsızlık, diz ağrıları, bacaklarda kan dolaşımının zayıflaması, bileklerde şişme, ayak üşümesi, bacaklarda güçsüzlük ve kalp spazmları.

Dik Oturmak İçin

 • Masa başında çalışıyorsanız ayak destek üniteleri edinin. Dizlerinizin kalçanız ile aynı hizada olmasına özen gösterin. Dizler, kalça hizasının altında uzun süre kalırsa zamanla omurga otomatik olarak eğilmeye başlar. Oturuş bozuldukça göğüs kafesi kapanarak iç organları sıkıştırmaya başlar. Bu sebeple sadece fiziksel potansiyelinizi değil zihinsel potansiyelinizi de aşağı çekmiş olursunuz. Beden enerji akışı bozulunca psikolojik olarak da çökkün hissedersiniz. İnternette “yoga blokları” diye aratarak bulacağınız destekler hafif oldukları için her yere taşınabilir. Ben evde, bazen sert minderleri ve kitapları bile yükseltici olarak kullanıyorum.
 • Ayak yükselticileri tuvalette de kullanmak mümkün. Ne yazık ki ülkemizdeki klozetler genelde çok yüksek. Diz kapakları kalça hizasının altında kaldığında bağırsaklarımız çok zorlanıyor. Diz kapaklarının kalçanın yukarısında olması vücudumuza büyük bir konfor sağlar. Klozette ayak yükseltmek için internette satılan buna benzer ürünlerden temin edebilirsiniz.
 • Omurga sağlığınız için aletli pilates, yoga ve yüzmek size yardımcı olabilir.

Ateş Noktasının Önemi

Tüm gün boyunca konuşmadığımız, yemek yemediğimiz, şarkı söylemediğimiz zamanlarda ağzımız kapalıyken dilimizin üstünde olması gereken bölge. Ben zaten bilmeden dilimi hep o noktada tutarak meğer çok doğru birşey yapıyormuşum.

 • Timüs bezi uyarılarak bağışıklık sistemini güçlendirici hormon salımının sürekliliğini sağlar,
 • Dil ateş noktasında gevşekçe durduğu zaman omurilik boyunca gerçekleşen enerji akışı tam döngüsünü yaparak hem zihinsel hem fiziksel enerjiyi yükseltir,
 • Özellikle gece uyurken stresten meydana gelen çene ve diş kitlenmelerinin önüne geçermiş.

Modern insan rekabet ettiği için değil paylaşmayı bildiği için bugüne kadar yeryüzünde hayatta kalmayı başardı. Beğen ve paylaş.

İlgini çekecek bir yazı 7 Adımda Duygusal Detoks

BUNU PAYLAŞ:

No Responses

 1. Pingback: Maskeliyken Dikkat! – Şifabulsun 15 Aralık 2020

Bir Cevap Yazın

%d