Corona’dan Nasıl Korunuruz

Corona virüsüyle ilgili insanlar üçe ayrılmış gibi görünüyor. Hiç aldırış etmeyenler, makul bir şekilde tedbir alanlar ve sinir krizinin eşiğinde olanlar. İlk grup alınan önlemler sonucu artık aldırış etmek durumunda; bugün itibariyle sinema, tiyatro, kafeterya, düğün salonu gibi halka açık eğlence yerleri kapanacak. Sinir krizinin eşiğindekiler de gün geçtikçe durumu daha sakin karşılamayı başarır diye umuyorum.

Bu dönemi, kalabalıklara karışmadan, mümkün olduğunca evde geçirmekte fayda var. İtalya’da halk alınan önlemleri ciddiye alsaydı salgın bu boyutlara muhtemelen ulaşmamış olacaktı. Biz hep batıya özeniyoruz ama sağlık sistemimiz çoğundan iyi. Üstelik insanımız pratik ve çabuk organize olabiliyor.

Biraz önce manava uğradım, kalabalığı görünce şaşırdım. Meyveler, sebzeler, yeşillikler… Bu kriz hiç değilse daha sağlıklı beslenmemize vesile oldu. Allahın sopası yok diyeceğim ama demiyorum:)

Uzmanlar özellikle pırasa, karnabahar, lahana, brokoli, pancar, limon, sarımsak öneriyor. Mor renkli gıdaları da beslenmemize eklemekte fayda var. Ben evde kefir yapmıyorum. Eczacımız, Altınkılıç marka kefirin canlı olduğunu söylediği için onu alıyoruz. Ayrıca her gün Vitamin D ve çinko takviyeli c vitamini içiyoruz.

Sigara kullanıyorsanız bu salgın hiç değilse bırakmanıza vesile olsun. Prof. Dr. Mehmet Ceylan, twitter hesabında, sigara içenlerin içmeyenlere oranla Corona virüsüne yakalanma riskinin 16 kat daha fazla olduğunu yazdı.

Ek olarak

  • Bol su için.
  • Nefes egzersizi yapın. İlgili yazı Burnumuzun Dibindeki Şifa.
  • Evinizi ve yatağınızı sık sık havalandırın.
  • Eğlenceli kitaplar, filmler tercih edin.
  • Uykunuzu alın. Özellikle 22.00, 22.30 civarı yatmak bağışıklık sisteminizi olumlu etkiler. İlgili yazı Sağlığın Anahtarı Uyku.
  • Deniz kenarı, park, orman yürüyebiliyorsanız harika yoksa evde biraz egzersiz yapın.
  • Sevdiklerinizle her gün iletişim kurun. Eğer yalnız yaşıyorsanız mümkünse görüntülü konuşun.
  • Yapboz, bulmaca, örgü gibi uğraşlarla zaman geçirin.

Modern insan rekabet ettiği için değil paylaşmayı bildiği için bugüne kadar yeryüzünde hayatta kalmayı başardı. Beğen ve paylaş.

Bir Cevap Yazın

%d