Sahte Bile Olsa Kahkaha At

Bu salgında “kahkaha atacak hal mi kaldı” diyebilirsiniz. Olsun sahte bile olsa atın çünkü vücudunuz içten olana nasıl tepki veriyorsa sahtesine de aynı tepkiyi veriyor ve kısa zaman içinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz.

Japonya’da bir araştırma yapılmış ve yatmadan önce kahkaha atarsak daha çok melatonin salgılarmışız ve böylece daha sağlıklı uyuyabilirmişiz.

Peki hala uyku yoksunluğu çekiyorsak o zaman ne olacak? Uyku yoksunluğu sanılandan daha yaygın ve ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu durumla kahkaha atarak baş edebiliriz. 15 dakikalık bir kahkaha, kaslarımızı 45 dakikaya kadar rahatlatabiliyor. Rahatlayan vücut zihni de sakinleştiriyor.

Kahkahayla tetiklenen hormonlar

Melatonin, pineal bezde salgılanan doğal bir hormon. Melatonin sayesinde ne zaman uyuyacağınızı öğreniyorsunuz. Aynı zamanda kendisi dış dünyayla ve ruhani evrenle aranızda bir anten işlevi görüyor. Acayip gelecek size belki ama sağlığımız iyi olduğunda, iyi bir uyku çektiğimizde ya da güzel bir yemek yediğimizde, daha yüksek bir bilince ulaşmamızda ve daha yüksek bilinç seviyesine erişmemizde bir kanal görevi görüyor

Bilin bakalım kahkahanın işlevi ne? Pineal bezinde dolaşan kan akımına endorfin salgılıyor, böylelikle melatonin ve serotonin hormonları da etkilenmiş oluyor. 15 dakikalık kahkaha ise stres hormonlarını azaltıyor, biyokimyasal ve fizyolojik değişiklikler meydana geliyor, bu değişiklikler de gerçek uykunun yarattığı etkilere benzerlik gösteriyor.

Kahkaha atmanın faydaları

  • Bağışıklık sistemi güçleniyor. Immunoglobulin A salınımı sağlanıyor, bu salınım bir de uykuda meydana geliyor. Araştırmalara göre, uyku düzeni, düzgün bir uyku ve bağışıklık arasında çok önemli bir bağlantı mevcut.
  • Stresle ilişkili kortizol hormonunu azaltıyor. Bu hormon uyku yoksunluğu söz konusu olduğunda çok artıyor.
  • Doğal endorfinler salgılanır. Bu hormon bize kendimizi iyi hissettiriyor, aynı zamanda da bağışıklık sisteminin temelini atıyor.
  • Yüz kaslarımız çalışır hale gelir ve çalışan yüz kasları yaşlanma etkilerini yavaşlatır.
  • Kanserin düşmanı olan T hücrelerini içeren lenfositler, kahkahayla ve uykuyla üretiliyorlar.
  • Toksinleri temizleyen oksijenin dağılımı kahkahayla mümkün olur. Alzheimer hastalığına neden olan plakların oluşumu kahkahayla engellenebilir.
  • Gülmekten gözlerinizden yaş geliyorsa ne ala. Göz yaşlarınız, bakteri ve enfeksiyonlara karşı antikor içeriyor.
  • Kan basıncımız düşer. Bu sayede stres seviyemiz de azalır.

Güneşten Faydalanın

Belki haberlerde izlemişsinizdir batıda Covit 19 nedeniyle ölenler çoğunlukla Afrika kökenliler ve Latinler. Önce bu durum, bu grupların daha düşük gelirli olmasına bağlandı. Şu an ise koyu tenli oldukları için D vitamini sentezlemekte daha başarısız olmaları sebep olarak gösteriliyor.

Biz yaz hariç, doktor kontrolünde düzenli olarak D vitamini kullanıyoruz. Öğlenleri de 15, 20 dakika güneşleniyoruz. Burada önemli olan güneş ışınlarını doğrudan almak. Cam arkasından faydalanmak mümkün değil.

Bakalım inşallah bu yaz her zaman olduğu gibi denizden ve güneşten faydalanacak şartlar oluşur. Yoksa D vitamini damlalarına devam. Açıkçası yasaklar kaldırılsa bile kalabalıklardan uzak olmayı planlıyorum. Sağlıklı beslenmeye, mümkün olduğunca olumlu düşünmeye, okumaya, yazmaya ve kahkaha atacak fırsatlar aramaya devam anlayacağınız.

Hep beraber daha sağlıklı, bilinçli, sevgi dolu günlere…

Bu yazıda, Hthayat’dan faydalanılmıştır.

Modern insan rekabet ettiği için değil paylaşmayı bildiği için bugüne kadar yeryüzünde hayatta kalmayı başardı. Beğen ve paylaş.

2 Comments

  1. thesunrise133 17 Mayıs 2020
  2. thesunrise133 17 Mayıs 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: