Yeşilliğe ve Sebzeye Yüklen

Her yerde okusak da aklımızdan gidiveriyor. Onun için sık sık hatırlatıyorum. Özellikle bu mevsim yeşillikler açısından çok bereketli bir dönem. Sofranda her gün salatan olsun. Salata yapmaya üşeniyorsan, yıka ve ye o zaman daha ne diyeyim.

Alabaş çok zengin bir turp türü ve tadı, dokusu yumuşak. Maydanoz, dereotu, taze soğan, nane… Memleket envai çeşit otla dolu. İstersen haşla ama tabi ki mümkün olduğunca çiğ tüketmek en makbul olanı.

Bakla, bezelye, enginar, arpacık soğanı, semizotu, çilek, karadut, yeni dünya, erik, çağla mevsimindeyken sofranda olsun.

Ben semizotu, çilek, ceviz ve nar ekşili bir salatayı bu mevsim çok sık yapıyorum; tavsiye ederim.

Eskisinden çok daha az hareket ettiğimiz halde bizler ihtiyacımız olandan çok daha fazla yiyoruz. Lütfen gün içinde yediklerine bak. Ne kadarı gerçekten ihtiyacın olan vitamin, protein ve mineraller açısından zengin? Gerçekten aç olduğun için mi yiyorsun yoksa o saatte yemeğe alıştığın için mi ya da başka bir duygunu doyurmak için mi?

Neden bu konulara girdim? Çünkü şu an bağışıklık sisteminin iyi çalışması her zamankinden çok daha önemli. Bunun için vücudunu gereksiz yormaktan kaçınman gerekiyor. Bağırsakların sürekli bir şeyleri sindirmeye çalışmaktan enerjinin çok büyük bir kısmı ne yazık ki bloke oluyor. Oysa şu dönem yediklerinin kalitesinin yüksek ve sindirim için harcadığın enerjiye değecek içerikte olması şart.

Üstelik görünen o ki maalesef gıda fiyatlarındaki artış devam edecek. Onun için yeme içme alışkanlıklarına gerçekten dikkat et. Pahalı diye almadığın sağlıklı bir meyvenin yerine abur cubur ve şekerli hazır ürünler tüketiyorsan bir daha düşün. Sepetine ucuz diye doldurduklarının faturası sonradan karşına hastalık olarak çıkabilir. Aman dikkat!

Bir Cevap Yazın

%d