Aile Dizimi Nedir?

Bir buçuk senedir ilgimi ağırlıkla kızlarıma ve TBMM’de eşit temsiliyeti savunan instagram hesabıma verdiğim için Şifabulsun’daki yazılara ara vermiştim. Heybemde birikenler arttı ve Şifa paylaşım yapmam için gene beni çağırdı 🙂 Artık sosyal medyada iki koldan (ki ikisi de kadının güçlenmesine hizmet ediyor) daha da sağlam katkı sunmaya niyet ettim.

Bu kadar araya rağmen şükür ki siteye yoğun ilgi devam ediyor. Bunun temel sebebi hasta yakınlarına bilgi sunan kaynakların azlığı. Dilerim yatalak hastaların hayatlarını kolaylaştıran paylaşımlar artsın.

Daha da büyük arzum bakıma muhtaç hale gelen insan sayısı azalsın. Teknoloji, bilim öyle hızlı gelişiyor ki… Yeter ki buluşların gerçek amacı insanlığa katkı sunmak olsun.

Beni en çok umutlandıran bilimsel alanda çalışan ve statükoyu sorgulayan kadın sayısının her geçen gün artması.

Sağlığımızı korumak için dikkatli olmamız, bilinçli davranmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.

Boğazdaki Düğümler

Hastalıkların en temel sebeplerinden birisi söylediklerimizse bir diğeri de söylemediklerimiz. Söylediklerimizle ilgili geçmişte yazmıştım.

Olumsuzlukların Sebebi Kurduğunuz Cümleler mi

Hayırlısı Yerine Faydalısı De!

Moralimizi Yükselten Kelimeler

Bugünse söyleyemediklerimize odaklanalım. Öfke, hayal kırıklığı, suçluluk, korku gibi negatif duygular kadar sevgiyi ifade edememek, en az onlar kadar iç dünyamızı etkiler. İç dünyamızda olanlar da zamanla dışardaki gerçek dünyamızı şekillendirir.

Duygularınızı gerçek sahibine ifade edemeyecek bir durumda olabilirsiniz. O zaman gidin ve içinizi şişirenleri hiç değilse bir ağaca, akan bir suya söyleyin. Gerekirse bağırın, ağlayın ama mutlaka rahatlayın. Ayaklarınızı toprağa sertçe vurmak, küfretmek, hatta içinizden geliyorsa duygunuzu yansıtan anlamsız sesler çıkarmak serbest 🙂

Bastırılmış duygular, hem ses olarak dışarı çıkmak hem bedende fiziksel eyleme dönüşmek ister. Geçmişe takılı kalmadan anda yaşamanın en önemli anahtarı bu seslerin ve eylemlerin beden dışına çıkmasına izin vermektir.

Bazen hiç onaylamadığınız şeyleri dinlemek zorunda kalabilirsiniz. Ne yazık ki itiraz etmezseniz bilinç dışınız bu cümleleri onayladığınızı sanarak kaydeder. Mutlaka içinizden “hayır, bu yanlış” diyin. Sözleri dinlemek buna rağmen tahammülünüzü zorluyorsa ya bir bahaneyle konuyu değiştirin ya da içinizden hayır derken gözlerinizle etrafta moralinizi yükseltecek bir obje bulun ve ona bakın; bu sırada beyniniz başka bir şeyle meşgul olduğu için sözlerin etkisi de azalır 🙂

Son bilimsel çalışmalar geçmiş kuşakların ifade edemedikleri duyguların bir şekilde sonraki nesilleri etkilediğini göstermeye başladı. Boğazında düğümle gidenlerin bir nevi gözü arkada kalıyor desek doğru olur.

Zeytin Ağacı ile gündeme gelen aile dizimini ilk kez on yıl önce yaptırmıştım. Tamamen batı tarzı bir eğitimin şekillendirdiği Mine olarak, kendi dizimimde çok ama çok şaşırdığımı hatırlıyorum. Babamı temsil eden kişinin doğrudan gelip çocukluğum boyunca babamın bana yaptığı şefkat, sevgi hareketini yapması şok ediciydi. Ve sonra annemle olan ilişkimin net bedensel mesafesinin ortaya çıkışı…

Özetle anladığım atalarım arasında duygusal bedenleri rahatlayamamış olanlar vardı. Ve atamadıkları o çığlık, ödeyemedikleri o borç, vicdan azabıyla kıvrandıkları o suçluluk bizim duygusal bedenimize bıraktıkları birer mirastı. Yani aslında biz, bize ait olmayan korkuları, saldırganlığı, değersizliği taşıyabiliyorduk. Bir nevi bize ait olmayan bedeller ödüyorduk.

Bizim görmediğimiz bir alan var. Bir şekilde aile içi dinamikler bu çalışma sırasında bire bir ortaya çıkıyor. Fakat burada bir uyarı yapmadan geçemeyeceğim. Bu alana hem bedensel olarak hem ruhen hazır olmak çok ama çok önemli.

Dizimci Seçiminine Dikkat Edin

Dizimcinin, alanı dikkatle tutacak, güvenilir ve tecrübeli biri olması gerekir. Çalışma sırasında travmalar tetiklenebilir. Burada kilit nokta tetiklenen kişi veya kişilerin sinir sistemini rahatlatabilmek.

Travmayı tetikleyip kişiyi ortada bırakanlardan kesinlikle kaçının. Konuya ilgi duyuyorsanız öncelikle seyirci sonra temsilci olarak farklı dizimcilerin açtığı dizimlere katılın. Sonra kendinizi ve atalarınızı rahatça teslim edebileceğiz bir ortamda dizim açtırın.

Burada büyük bir sorumluluk taşıyorsunuz. Siz bu alana sadece kendi sinir sisteminizle değil tüm atalarınızın sinir sistemi ile geliyorsunuz. Gelecek nesillerin sinir sistemine etki edecek bir alandasınız. Dikkatli ve Saygılı Olun. Aman bu da neymiş diyerek girişilecek bir iş olmadığını bilin.

https://www.instagram.com/feridegursoy_zindesin/ Feride Gürsoy eğitimlerinden videolar paylaşıyor. Oturduğunuz yerden, hiçbir maddi bedel ödemeden çok faydalı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Ben kavuştuğumuza memnunum. Dilerim siz de memnun kalırsınız.

Sevgiler

Mine Olcay

Paylaşarak veya beğenerek destek olun ki daha çok kişi faydalansın. Benim de yeni yazılar için motivasyonum olsun 🙂

Bu sessizlik sırasında neler yaptığımı merak edenler için;

http://instagram.com/meclisin.yarisi.kadin.oluyor/

Bir Cevap Yazın

%d